پرسش‌های متداول

چگونه می توانم مقاله خود را برای چاپ در نشریه ارسال کنم؟

ابتدا بایستی در سامانه ثبت نام نموده و پس از دریافت نام کاربری و رمز ورود، وارد حساب کاربری خود در نقش «نویسنده» شوید. قبل از ارسال مقاله حتما قسمت راهنمای نویسندگان را مطالعه نمایید و مقاله ارسالی خود را دقیقا طبق آن تدوین و تنظیم کنید. مقاله فقط از طریق سامانه دریافت و مورد بررسی قرار می گیرد.

چگونه مقاله ارسالی را پیگیری کنم؟

فقط نویسنده مسئول مقاله می تواند آخرین وضعیت مقاله را در پرونده مقاله مشاهده کند، هرگونه تغییری از وضعیت مقاله به نویسنده مسئول اطلاع داده خواهد شد و سایر نویسندگان می توانند از طریق نویسنده مسئول در جریان وضعیت مقاله قرار گیرند.

آیا می توان مقاله خود را به چند مجله ارسال نمود؟

از ارسال همزمان مقاله خود به چند مجله خودداری نمایید در صورت مشاهده چنین مواردی علاوه بر گزارش تخلف به مراجع ذی صلاح کلیه هزینه های تحمیل شده به دفتر مجله از نویسندگان دریافت خواهد شد.

آیا ارسال مقاله به نشریه هزینه دارد؟

خیر.

آیا مقاله ارسال شده بایستی در فرمت خاصی باشد؟

بلی. قسمت «راهنمای نویسندگان» را مطالعه فرمائید.

راهنمای نویسندگان و سوالات متداول مشکلم را برطرف نکرد. چه کاری باید انجام دهم؟

در صورتی که بخش «راهنمای نویسندگان» و «پرسش های متداول» نیز راهگشای مشکل شما نبودند، می توانید از طریق ایمیل سامانه و یا تماس با کارشناس نشریه (که در بخش «تماس با ما» اطلاعات آن مشخص شده است) مراجعه نمائید و مسئله خود را مطرح نمائید.

پس از این که مقاله خود را ثبت کردم، چه کاری باید انجام دهم؟

پس از ثبت موفقیت آمیز مقاله، یک ایمیل از طرف سامانه برایتان ارسال می شود و موارد ثبت شده در آن قید شده است. پس از ثبت مقاله، اعضای هیئت تحریریه با بررسی مقاله نظر اولیه خود را مبنی بر ادامه فرایند، که داوری مقاله می باشد، اعلام کرده و به نویسنده مسئول اعلام خواهد شد.

مدت زمان ارزیابی مقاله چقدر است؟

زمان تقریبی برای بررسی اولیه و ارزیابی مقاله در هیئت تحریریه حداقل پانزده روز کاری، و در صورت پذیرش اولیه و ارسال مقاله به داوری، حداقل زمان داوری برای مقالات ارسالی به نشریه «اکتشاف و پردازش هوشمند دانش» دو ماه در نظر گرفته شده است؛ بنابراین مدت‌زمان تقریبی فرایند ارسال تا پایان داوری حداقل دو ماه و نیم خواهد بود.

چگونه می‌توان از نتایج بررسی‌ها و داوری مقاله مطلع شد؟

نویسندگان می‌توانند از طریق صفحۀ شخصی‌شان در وبگاه نشریه از نتایج بررسی‌ها و داوری مقاله آگاه شوند، هم‌چنین در هر مرحله از پیشرفت مقاله، وضعیت مقاله، علاوه بر نمایش در صفحۀ شخصی هر یک از نویسندگان در وبگاه نشریه، از طریق ایمیل هم به اطلاع نویسندگان خواهد رسید.

آیا داوری از طریق سامانه انجام می شود؟

بله. تمام مراحل ارسال مقاله، بررسی، داوری و انتشار مقالات از طریق سامانه نشریات انجام می شود.

پس از تعیین نتایج داوری، چه کاری باید انجام دهم؟

پس از آن که نظرات داوران محترم مشخص گردید، نظرات داوران برای نویسنده مسئول ارسال می گردد. نویسنده مسئول بایستی نظرات و مواردی که داوران مشخص کرده اند را به دقت انجام یا اصلاح نمایند. بایستی یک فایل تحت عنوان (تغییرات برجسته شد)  ایجاد نمایند و تمامی تغییرات و اصلاحیات را مشخص کنند. همچنین بایستی یک جدولی تدوین نمائید که در آن به تمامی موارد داوران پاسخ داده باشید

آیا نیاز است که نسخه چاپی برای دفترنشریه ارسال شود؟

خیر. باتوجه به انجام کلیه امور از طریق سامانه، نیازی به ارائه نسخه چاپی نیست.